Piotr Miciński

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego. Przez cały okres kariery artystycznej związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi; Występował jednocześnie na scenach wielu polskich teatrów operowych, m.in.: w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu, Lublinie i Gliwicach. Koncertował w wielu państwach Europy, współpracował z Opera Zuid w Maastricht, Nationale Reisopera w Enschede, Theater Bonn, Opera de Lyon, Opera Riga, Combattimento Consort Amsterdam, Radio Kamer Filharmonie Hilversum, Noord Netherlands Orkest, Filharmonie Enschede.

Do ważniejszych partii operowych wykonywanych przez artystę należą Mozartowskie: tytułowy Figaro w Weselu Figara, Don Alfonso w Cosi fan tutte, Leporello w Don Giovannim, a także Bartolo w Cyruliku sewilskim Rosiniego, Zuniga w Carmen Bizeta, Zakrystian w Tosce Pucciiniego, Jago w Ernanim i Ramfis w Aidzie Verdiego, Król Wacław w Ubu Rex Pendereckiego, Żupan w Baronie cygańskim i Frosch w Zemście nietoperza Straussa. Z zespołem Combattimento Consort Amsterdam nagrał dwie płyty DVD: Der Stein der Weisen W.A. Mozarta – jako Lubano i Agrippina G.F. Haendla – jako Claudius.

Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, kierownikiem Katedry Wokalistyki tej uczelni – z tytułem profesora nauk muzycznych.