Tomasz Fitas

Wychowanek Jana Langera, Józefa Śledzickiego i Alfreda Ordy. Karierę artystyczna rozpoczął w 1964 roku w Centralnym Zespole Wojska Polskiego. W 1967 roku, tuż po otwarciu Teatru Wielkiego w Łodzi, związał się z tą sceną i pozostał jej wierny prze całą karierę artystyczną. W ciągu 35. lat pracy wziął udział w ponad 2500 spektakli operowych i koncertach oratoryjnych; występował w teatrach całej Europy, śpiewał we wszystkich teatrach operowych w Polsce. W 1985 roku brał udział w otwarciu Teatro Vittorio Emanuele w Messynie, gdzie wykonał partie: Ramfisa w Aidzie, Don Basilia w Cyruliku sewilskim, Gremina w Eugeniuszu Onieginie, Stolnika w Halce i Skołuby w Strasznym dworze. W 1991 roku na Martynice śpiewał partię Zachariasza w Nabuccu, a w prezentowanym w latach 1995 i 1996 w Chicago Strasznym dworze – partię Skołuby.

Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi wykonywał m.in. partie: Filipa i Inkwizytora w Don Carlosie, Banka w Makbecie, Zachariasza w Nabuccu, Sparafucile i Monterona w Rigoletcie, Kardynała w Żydówce, Orowista w Normie, Gremina w Eugeniuszu Onieginie, Kacpra w Wolnym strzelcu, Don Basilia w Cyruliku sewilskim, Cara w Ubu Rex, Egzorcystę w Diabłach z Loudun i wszystkie partie basowe w operach Stanisława Moniuszki.