Maria Szczucka

Solistką Teatru Wielkiego w Łodzi została w 1972 roku. Wcześniej jeszcze jako studentka III roku wokalistyki zadebiutowała w Operze Krakowskiej partią Micaëli w Carmen Bizeta, po zdobyciu brązowego medalu na Konkursie Wokalnym w Tuluzie.

Do ważniejszych partii wykonywanych przez solistkę w Teatrze Wielkim w Łodzi należą m.in.: Zuzanna w Weselu Figara i Papagena w Czarodziejskim flecie Mozarta, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Anusia w Wolnym strzelcu Webera, Hanna w Strasznym dworze , Zofia w Halce i Bronia w Hrabinie Moniuszki, Norina w Don Pasquale Donizettiego, Panna Reich w Wesołych kumoszkach z Windsoru Nicolaia.

Ważne miejsce w działalności artystycznej solistki zajmowały recitale pieśniarskie i koncerty oratoryjne, których były dziesiątki zarówno kraju jak i na estradach zagranicznych. Będąc jeszcze czynną solistką Wielkiego rozpoczęła pracę jako asystent reżysera uczestnicząc aktywnie w realizacji kilkunastu premier operowych oraz nadzorując reżysersko ich prawidłowy przebieg w bieżącym repertuarze.