Piotr Nowacki

Absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Jadwigi Pietraszkiewicz (1985), będąc jeszcze studentem nawiązał współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi. Jest laureatem krajowych konkursów wokalnych, finalistą Konkursu Belvedere w Wiedniu, a także Konkursu im. Luciana Pavarottiego w Filadelfii (1989). Występował na festiwalach w Bayreuth, Edynburgu, Puerto Rico, Wiesbaden i Granadzie.
W latach 1983-1993 w Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpił m.in. jako: Albert w Żydówce Halevy’ego, Oros w Manru Paderewskiego, Bartolo w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Leoporello w Don Giovannim i Buff w Dyrektorze teatru Mozarta, Król Dodon w Złotym koguciku Rimskiego-Korsakowa, później jako solista Opery Narodowej w Warszawie do swojego repertuaru dołączył m.in. Skołubę i Zbigniewa w Strasznym dworze oraz Stolnika w Halce Moniuszki, Brandera w Potępieniu Fausta Berlioza, Masetta w Don Giovannim Mozarta, Nazarejczyka w Salome Straussa, Warłama w Borysie Godunowie Musorgskiego, Bardiora w Ubu Rex Pendereckiego.

Współpracuje ze wszystkimi polskimi teatrami operowymi, jest także częstym gościem scen operowych w Brukseli, Antwerpii, Monachium, Mediolanie, Bolonii i Wenecji wykonując na nich również partie basowe m.in. w: Purytanach Belliniego, Powrocie Ulissesa do ojczyzny Monteverdiego, Tosce Pucciniego, Parsifalu Wagnera, Lombardczykach i Luizie Miller Verdiego, Kawalerze srebrnej róży R. Straussa.