Anna Cymmerman

Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Delfiny Ambroziak, którą ukończyła z wyróżnieniem w 2000 roku. Będąc jeszcze studentką zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi jako Blanche w polskiej prapremierze Dialogów karmelitanek Francisa Poulenca w reżyserii Krzysztofa Kelma. Za tę kreację otrzymała nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszy debiut operowy w Polsce.
Odbyła kursy mistrzowskie  m.in. u Gwendolyn Bradley, Ryszarda Karczykowskiego i André Orlowitza.
W artystycznym dorobku artystki jest wiele pierwszoplanowych partii sopranowych wykonywanych na polskich scenach operowych. Są wśród nich m.in. Elwira w Ernanim Verdiego, Blanche w Dialogach karmelitanek  Poulenca, Corinna w Podróży do Reims Rossiniego, Nedda w Pajacach Leoncavalla, Małgorzata w Fauście Gounoda, tytułowa
Adriana Lecouvreur Cilei, Hrabina w Weselu Figara Mozarta, tytułowa Hrabina Moniuszki.
Z równym powodzeniem śpiewaczka wykonuje także repertuar operetkowy i musicalowy; są w nim tytuły Straussa, Lehára, Kalmana, Kandera, Gershwina.Koncertuje na polskich i zagranicznych scenach, wzięła m.in. udział w Festiwalu Polskiej Muzyki Filmowej w Valladolid (Hiszpania), pod batutą Krzesimira Dębskiego. Brała udział  w realizacjach  operowych w Austrii, Danii, Holandii i Niemczech. Wykonywała również  Stabat Mater Szymanowskiego w International Music Theatre Chicago.