Henryk Kłosiński

Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Łodzi. Występował także w Zespole Wojska Polskiego. W sezonie 1965/1966 został zaangażowany do bydgoskiej Opery i Operetki w przez dyrektora Zdzisława Wendyńskiego. Spędził w Bydgoszczy tylko dwa pełne sezony (potem śpiewał gościnnie i na krótkoterminowych angażach), ale zapadł w pamięć bydgoskich miłośników opery jako wartościowy solista. Zadebiutował w 1965 r. w Cnotliwej Zuzannie Gilberta.

Na swoim koncie ma też czołowe partie tenorowe – śpiewane już w Teatrze Wielkim w Łodzi – jak m.in. Cavaradossi w Tosce i Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Książę w Rigoletcie, Radames w Aidzie i tytułowy Otello Verdiego, tytułowy Lohengrin Wagnera, Alfred w Zemście nietoperza Straussa. W tym okresie bywał zapraszany na gościnne występy do innych teatrów operowych. Jako szekspirowski Otello w wielkim dziele Verdiego wystąpił także w bydgoskiej premierze w 1989 r., gdzie tworzył duet wokalno-aktorski z kreującą rolę Desdemony Katarzyną Rymarczyk.