English

Andrzej Niemierowicz

Crew: Soliści

————

Jest absolwentem (dyplom z wyróżnieniem) Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej (1979), klasy śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. W tym samym roku uzyskał wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Na zaproszenie organizatorów Internationales Jugend – Festspieltreffen dwukrotnie z wielkim sukcesem wystąpił w Bayreuth w operach Opernprobe Lortzinga i Viva la Mamma Donizettiego. Brał też udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień (1983) i XVIII Festiwalu Jeunesses Musicales.

W Teatrze Wielkim w Łodzi debiutował w 1981 w Marii Stuart Romualda Twardowskiego. Następne sezony wpisały na konto artysty kolejne wysoko ocenione przez publiczność i krytykę role. Są wśród nich m.in.: Notariusz i Malatesta w Don Pasquale Donizettiego, Hrabia w Weselu Figara, Guglielmo w Cosi fan tutte i Książę w Dyrektorze teatru Mozarta, Figaro w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Sharples w Madame Butterfly Pucciniego, Ruggiero w Żydówce Halevy’ego, Janusz w Halce Moniuszki, tytułowy Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Wagner w Mefistofelesie Boita, Grandier w Diabłach z Loudun Pendereckiego.

Z Teatrem Wielkim w Łodzi i indywidualnie występował w wielu krajach europejskich, wykonując także utwory z repertuaru oratoryjno-kantatowego i pieśniarskiego.