English

Anna Jeremus

Crew: Soliści

————

Jest absolwentką łódzkiej Akademii Muzycznej z 1985 roku. Debiutowała partią Rozyny w Cyruliku sewilskim Rossiniego w Operze w Bydgoszczy; w Teatrze Wielkim w Łodzi zadebiutowała w spektaklu baletowym Wolfgang Amadeus – wykonując partie wokalne, a w 1988 roku została etatową solistką. W 1989 roku nawiązał współpracę z Operą Śląską w Bytomiu (m.in. Królowa nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta), w Operze w Brnie wykonywała Gildę w Rigoletcie Verdiiego, w Hertogenbosch – Elwirę w Purytanach Belliniego. Współpracowała także na stałe z Warszawską Operą Kameralną, z którą wystąpiła m.in. w Holandii, Niemczech, Portugalii i Francji.
W swoim repertuarze artystka ma kilkadziesiąt partii operowych, a wśród nich poza wymienionymi są m.in.: Konstancja w Uprowadzeniu z seraju i Madame Herz w Dyrektorze teatru Mozarta, tytułowa Łucja z Lammermoor i Norina w Don Pasquale Donizettiego, Elwira w Purytanach Belliniego, Olimpia w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Gilda w Rigoletcie, Oscar w Balu maskowym i Violetta w Traviacie Verdiego, Szemachańska królowa w Złotym koguciku Rimskiego-Korsakowa, Hanna w Strasznym dworze i Zofia w Halce Moniuszki.
Anna Jeremus jest także częstym gościem polskich i zagranicznych scen filharmonicznych wykonując z powodzeniem szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy. Od wielu lat jest także cenionym pedagogiem wokalistyki.