English

Irena Jurkiewicz

Crew: Soliści

————

Od najmłodszych lat wykazywała zainteresowanie muzyką, grała na fortepianie, śpiewała. Jako uczennica Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni występowała w widowiskach muzycznych i kabaretowych na estradach Trójmiasta. Za namową znakomitej pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej rozpoczęła naukę śpiewu w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie Anny Borey. Kontynuowała ją w Państwowej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie legendarnej śpiewaczki Stanisławy Zawadzkiej; egzamin dyplomowy zdała z wyróżnieniem w 1961 roku.

W latach 1962-1965 występowała w Operetce Warszawskiej, a później dołączyła do zespołu solistów nowo powstałego Teatru Wielkiego w Łodzi. Na tej scenie stworzyła swoje pamiętne kreacje wokalno-aktorskie, są wśród nich m.in.: Hanna w Strasznym dworze i Zofia w Halce Moniuszki, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju i Fiordiligi w Così fan tutte Mozarta, Micaëla w Carmen Bizeta, Rosalinda w Zemście nietoperza Straussa.
Popisową partią artystki stała się Królowa Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta, którą prezentowała z sukcesami na polskich i zagranicznych scenach (m.in. w Magdeburgu i Halle) zachwycając pięknym głosem i perfekcją koloratury.

W 1979 roku za sprawą kłopotów zdrowotnych choć w pełni możliwości wokalnych, przeszła na sceniczną emeryturę; zajęła się pedagogiką wokalną.

więcej o Artystce  można znaleźć tutaj