English

Jerzy Wolniak

Crew: Soliści

————

Jest laureatem Konkursu Śpiewaczego w im. Jana Kiepury (1977) oraz dwukrotnym finalistą Konkursu Verdiowskiego w Busseto (1984 i 1985). Był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi, Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1979 roku Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1986 roku za rolę Istvana w Sonacie Belzebuba Edwarda Bogusławskiego otrzymał nagrodę Srebrny Pierścień.

Artysta ma na swoim koncie dziesiątki tenorowych partii operowych, wśród których te najważniejsze to m.in.: Leński w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Edgar w Łucji z Lammermoor i Ernesto w Don Pasquale Donizettiego, Książę w Rigoletcie Verdiego, Basilio w Weselu Figara Mozarta, Rudolf w Cyganerii, Cavaradossi w Tosce i Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, Leopold w Żydówce Halevy’ego, Stefan w Strasznym dworze i Kazimierz w Hrabinie Moniuszki, Rizzi w Marii Stuart Twardowskiego.

Jerzy Wolniak jest również niezrównanym interpretatorem ról charakterystycznych w lżejszym repertuarze; w pamięci publiczności pozostał jako: Boni w Księżniczce czardasza Kalmana, Daniło w Wesołej wdówce Lehára, Barinkay i Carnero w Baronie cygańskim i Frosch w Zemście nietoperza Straussa.

W latach 1986-1989 był wykładowcą na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTviT, gdzie pełnił również funkcję  prodziekana.

Jest niestrudzonym popularyzatorem muzyki klasycznej (m.in. audycje autorskie w Radiu Classic), prowadzi rozległą działalność impresaryjną (koncerty, spektakle, recitale), a także reżyseruje spektakle operowe, operetkowe i koncerty okolicznościowe.