English

Tadeusz Kopacki

Crew: Soliści

————

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Grzegorza Orłowa; naukę śpiewu kontynuował na stypendium rządu włoskiego w mediolańskiej La Scali. Solista Opery Łódzkiej i Teatru Wielkiego w Łodzi do zakończania kariery pozostał wierny łódzkiej scenie operowej; profesor  w łódzkiej Akademii Muzycznej.

W swoim dorobku artystycznym ma blisko 50. partii operowych i ponad 20. z repertuaru oratoryjno-kantatowego. W historii polskiej opery zapisały się szczególnie kreacje wokalno-aktorskie artysty w tenorowych partiach w operach: Stefan w Strasznym dworze, Jontek w Halce Moniuszki, Kazimierz w Hrabinie Moniuszki, Książę w Rigoletcie i tytułowy Don Carlos Verdiego, Rudolf w Cyganerii, Cavaradossi w Tosce i Pinkerton w Madame Butterfly Pucciniego, tytułowy Faust Gounoda i w Mefistofelesie Boita, Eleazar w Żydówce Halevy’ego i Barinkay w Baronie cygańskim Straussa.

Występował gościnnie na wszystkich scenach operowych w kraju i wielu krajach Europy. W latach 1974-2003 prowadził klasę śpiewu solowego w łódzkiej Akademii Muzycznej i przez wiele lat był Dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego tej uczelni.

Tadeusz Kopacki przez cały okres swojej kariery scenicznej był niezastąpionym tenorem – amantem łódzkiej opery o ciekawym i pięknym w barwie głosie i wyjątkowych predyspozycjach aktorskich. Za osiągnięcia artystyczne, pedagogiczne i propagowanie polskiej muzyki za granicą został wyróżniony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 30-lecia PRL, Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.