English

Delfina Ambroziak

Crew: Soliści

————

Niekwestionowana pierwsza dama nie tylko łódzkiej sceny operowej debiutowała w 1962 roku w Operze Łódzkiej tytułową partią Lakmé w operze Delibesa.

Laureatka I nagrody (II nie przyznano) na XX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Monachium – studia wokalne odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Grzegorza Orłowa oraz w Wenecji. Będąc czołową solistką Teatru Wielkiego w Łodzi brała udział w licznych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz w festiwalach w Łańcucie, Krynicy, Kudowie oraz w Salzburgu, Ludwigsburgu, Linzu, Gandawie i Lucernie. Występowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych m.in.: Koncertgebouw w Amsterdamie, Santa Cecilia w Rzymie i Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Ceniona interpretatorka muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego utwory wykonywała w kraju i za granicą, dokonując także wielu nagrań płytowych, m.in. dla firmy Philips.

W 1984 roku wzięła udział w światowym prawykonaniu kompozycji Wojciecha Kilara Angelus, nagrywając go także dla Polskich Nagrań. Wcześniej dla tej firmy nagrała również pieśni Stanisława Moniuszki oraz Mszę C-dur i Mszę c-moll  Josepha Haydna.

Pracując przez wiele lat z wybitnym muzykiem-kameralistą prof. Rajmundem Ambroziakiem dokonała szeregu nagrań recitali muzyki polskiej dla rozgłośni radiowych w Polsce, Niemczech i Austrii. W swoim imponującym repertuarze zgromadziła 40 głównych sopranowych partii operowych oraz 70 pozycji z literatury oratoryjno-kantatowej wykonywanych przez Artystkę na całym świecie.

Jako pedagog z tytułem profesora nauczała śpiewu solowego w łódzkiej Akademii Muzycznej od 1988, a od 1992 roku  jest cenioną konsultantką wokalną w zakresie techniki śpiewu i interpretacji muzycznej.

Wśród wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień posiada również Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.