English

Jolanta Bibel

Crew: Soliści

————

Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego (1982); w latach 1980-1982 solistka Teatru Muzycznego w Łodzi, a od roku 1982 – Teatru Wielkiego w Łodzi.
Karierę artystyczną  rozpoczęła jeszcze w czasie studiów  biorąc udział w licznych koncertach organizowanych przez  filharmonie w Łodzi i Częstochowie, Łódzkie Towarzystwo Muzyczne oraz Krajowe Biuro Koncertowe.
Jest laureatką konkursów: Ogólnopolskiego Wokalistyki Studenckiej we Włocławku (1979), Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (1981), Konkursu Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy (1984). Odnosiła wielkie sukcesy na krajowych i zagranicznych festiwalach, m.in. Młodych Talentów w Kudowie, Festiwalu Gwiazd w Sopocie, a także na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Występowała m.in. w  Szwajcarii, Francji, RFN i Austrii.
Dla Polskiego Radia dokonała nagrań m.in. cyklu pieśni Jana Kasprowicza i Karola Szymanowskiego.
Do koronnych partii artystki wykonywanych z wielkim powodzeniem należą m.in. Santuzza w Rycerskości wieśniaczej Mascagniego, Verdiowskie  Amneris w Aidzie, Eboli w Don Carlosie, Ulryka w Balu maskowym, Azucena  w Trubadurze ,Mis Quickly w Falstaffie, Fenena w Nabuccu, a także Fricka w Walkirii Wagnera, tytułowa Judith Honeggera, Adalagisa w Normie  Belliniego, tytułowa Faworyta Donizzetiego, Łarina w Egeniuszu Onieginie  Czajkowskiego, Dalila w Samsonie i Dalili Saint-Saënsa, Księżna de Bouillon  w Adrianie Lecouvreur  Cilei  oraz  partie Jadwiga w Manru Paderewskiego, Czipra w Baronie cygańskim Straussa, Cześnikowa w Strasznym dworze Moniuszki.
Za swój wspaniały dorobek artystyczny uhonorowana została Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.