English

Rafał Songan

Crew: Soliści

————

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Edwarda Kamińskiego. Na scenie operowej zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie partią Jonsona w Czarnej masce K. Pendereckiego.

Przez wiele lat występował jako solista Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Teatru Wielkiego w Poznaniu, zdobywając swoimi znakomitymi kreacjami wokalno-aktorskimi wielką sympatię publiczności i uznanie krytyki. Na stałe współpracuje ze scenami operowymi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy.

Jest półfinalistą Konkursu im. Luciano Pavarottiego w Modenie oraz laureatem konkursu wokalistyki operowej im. A. Didura w Bytomiu. Odbył liczne tournée, śpiewał m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Włoszech, Anglii, Szwajcarii, Irlandii Płn., Rosji, Ukrainie, na Tajwanie i Martynice. Wziął udział w prapremierze Wyrywacza serc  Elżbiety Sikory wg Borisa Viana wystawionej w Operze Narodowej w Warszawie, a w roku 1997 wystąpił w jej paryskiej realizacji w Centre Georges Pompidou.

W repertuarze posiada najważniejsze partie z wielkiej literatury operowej, w tym: Escamilla w Carmen Bizeta, tytułowego Kniazia Igora Borodina, Tomskiego w Damie pikowej Czajkowskiego, Walentego w Fauście Gounoda, Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki, tytułowego Don Giovanniego Mozarta, Sharplessa w Madame Butterfly Pucciniego, Figara w Cyruliku sewilskim Rossiniego, tytułowych Makbeta i Nabucca Verdiego, Di Lunę w Trubadurze, Renata w Balu maskowym, Germonta w Traviacie, Amonasra w Aidzie, tytułowego Rigoletta oraz Belcora w Napoju miłosnym Donizettiego.