English

Narodni Divadlo

Dates:

May
16, 2009

Composer:

Sergiusz Prokofiew

May
17, 2009

Composer:

Sergiusz Prokofiew

The show title:

(Polski) Romeo i Julia

Producers:

(Polski) Choreografia: Youri Vámos
(Polski) Inscenizacja: Joyce Cuoco, Alexej Afanassiev, Michael Matys
(Polski) Scenografia i kostiumy: Michael Scott
(Polski) Dyrygent: Sergej Poluektov

Gallery

Description of the show:

(Polski) libretto: Youri Vàmos wg Williama Szekspira i Leonida Lavrovskiego
choreografia: Youri Vàmos
inscenizacja: Joyce Cuoco, Alexej Afanassiev, Michal Matys
dyrygent: Sergej Poluektov
scenografia i kostiumy: Michael Scott
światła: Klaus Gärditz
czas trwania: 90 minut (z jedną przerwą)
premiera: 19 listopada 2006, Praga
baletmistrzowie: Veronika Iblová, Igor Žukov, Michaela Černá, Nelly Danko
akompaniatorzy: Sergej Poluektov, Jan Dušek, Jana Jodasová, Petr Tomeš
reżyser: Věra Masařiková
asystent reżysera: Lubor Kvaček
dyrektor techniczny: Petr Pleva
reżyser światła: Jindřich Broukal
zdjęcia: Diana Zehetner

„Romeo i Julia” to dzieło, w którym poruszane są trzy wielkie tematy: życie, miłość i śmierć. Zrealizowane dla Deutsche Oper am Rhein w 1997 roku, było pierwszym baletem dla tej opery – dziś światowej sławy choreografa Youri Vàmosa. Akcję tragicznej historii miłosnej umieścił w latach 20. i 30., czyli dokładnie w okresie, gdy Sergiusz Prokofiew skomponował swoje dzieło. Dla Vàmosa opowieść o kochankach z Werony to historia dwojga młodych ludzi, którzy na przekór swemu wiekowi i naiwności, niepomni konsekwencji, w swych postępowaniach kierują się tylko najgłębszymi uczuciami. Czystą radość życia postaci spektaklu widać w wyjątkowo przejmujących scenach miłosnych, chociaż jednocześnie przedstawienie nie stroni od dowcipu, zachowując lekkość i subtelność. Choreograf postawił przed praskimi tancerzami spore wyzwanie, bo emocje głównych bohaterów, których przedstawienie chciał uzyskać, wymagają od tancerzy sporych umiejętności aktorskich i perfekcyjnej techniki tanecznej. Youri Vàmos zajmuje się choreografią od 1978 roku.
Wcześniej był solistą Węgierskiej Opery Narodowej i pierwszym solistą Bawarskiej Opery Narodowej. Występował gościnnie w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Paryżu, Wiedniu, La Scali w Mediolanie i w Berlińskiej Operze Narodowej. W 1985 roku został kierownikiem baletu w teatrze w Dortmundzie, a w 1988 roku przeniósł się do opery w Bonn.
Trzy lata później objął kierownictwo zespołu baletowego w Bazylei, a w sezonie 1996/1997 – Deutsche Oper am Rhein. Youri Vàmos stworzył choreografie do własnych adaptacji klasycznych baletów, takich jak „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego czy „Sen nocy letniej” Feliksa Mendelssohna-Bartholdy. Jest też autorem współczesnych choreografii, np. „Lucidor” – na podstawie noweli pod tym samym tytułem autorstwa Hugo von Hofmannsthala z muzyką Aleksandra Głazunowa, „Julien Sorel” – na podstawie powieści Stendhala „Czerwone i czarne” z muzyką Edgara Elgara, „Shannon Rose” – z muzyką Jeana Sibeliusa i „Carmina Burana” Carla Orffa.

tancerze:
Romeo – Michal Štípa
Julia – Adéla Pollertová
Merkucio – Alexandre Katspapov
Benvolio – Viktor Konvalinka
Tybald – Jiří Kodym
Parys – Richard Kročil
oraz soliści, koryfeje i zespół baletowy Teatru Narodowego w Pradze
Orkiestra Teatru Narodowego w Pradze pod batutą Sergeja Poluektova