English

Dariusz Stachura

Crew: Soliści

————

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Haliny Romanowskiej. W 1989 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, a rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Łodzi. W 1992 roku otrzymał nagrodę specjalną krytyki łódzkiej za wykonanie głównych partii tenorowych w Nabuccu i Traviacie Verdiego, Kawalerze srebrnej róży Straussa, Cosi fan tutte i Don Giovannim Mozarta, Cyruliku sewilskim Rossiniego.

Artysta brał udział w licznych tournée zagranicznych występując z łódzkim Teatrem Wielkim oraz na zaproszenia indywidualne teatrów i sal koncertowych całej niemal Europy. Ważną dziedziną aktywności wokalnej artysty jest udział w koncertach muzyki oratoryjnej z czołowymi polskim orkiestrami z Filharmonią Narodową na czele.

Jako jedyny polski artysta wykonywał partię Rudolfa na 100-lecie premiery Cyganerii Pucciniego w Turynie w 1996 roku – na zmianę z Luciano Pavarottim, obok Mirelli Freni i Nicolaia Ghiaurova.

W swoim repertuarze, poza już wymienionymi, artysta ma m.in. partie: Księcia w Rigoletcie, Nemorina w Napoju miłosnym, Ernesta w Don Pasquale i Edgara w Łucji z Lammermoor Donizettiego, Barinkaya w Baronie cygańskim Straussa.

W latach 1999 – 2003 był solistą opery w Norymberdze. Artysta nie rezygnując z występów prowadzi także z dużymi sukcesami rozległą działalność impresaryjną.

 

Z Dariuszem Stachurą rozmawia Krzysztof Korwin-Piotrowski