English

DNI FUNDUSZY EUROPEJSKICH

————

Właśnie mijają prawie 2 lata funkcjonowania Cyfrowego Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi. Prace nad przygotowaniem materiałów trwały półtora roku, a sama digitalizacja kolejne dwa. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich dziś możemy pochwalić się platformą, której zbiory zwiększyły się prawie dwukrotnie od momentu uruchomienia na początku 2019 roku. W chwili obecnej możecie obejrzeć prawie 12 tysięcy zdjęć z ponad 300 premier, ale także koncertów, spotkań i konferencji, ponad 800 kostiumów 3D i ponad 300 plakatów i afiszy. Nowością są skanowane właśnie projekty kostiumów, które zachwycają swoją urodą po prawie 50. latach od ich powstania (np. projekty Zbigniewa Kai do Strasznego dworu z 1967 roku). Cyfrowe Muzeum to nie tylko materiały archiwalne, na bieżąco zapraszamy do czytania cyklu Czy wiecie, że…, oglądania okazjonalnych wystaw internetowych i wywiadów z Artystami naszego teatru. To rozmowy prowadzone przez Grzegorza Szostaka pod wspólnym tytułem Rozmowy w tra(n)sie, zachęcamy też do oglądania zdjęć z premier i koncertów oraz wspólnej zabawy.

Dużą część naszej działalności poświęcamy również na edukację. Oprócz ciekawych materiałów dla najmłodszych, jak kolorowanki, rebusy i labirynty mamy też propozycję dla starszych dzieci i dorosłych. W zakładce edukacja czekają teatralno-muzyczne quizy i krzyżówki. Aby je rozwiązać trzeba wykazać się wiedzą nie tylko muzyczną, warto znać też historię naszego Teatru. Ale nic straconego, od czego jest Cyfrowe Muzeum, na wiele pytań właśnie tu znajdziecie odpowiedzi.
A jeśli ktoś nie chce rozwiązywać zagadek to zapraszamy do naszego działu multimedia. W okresie pandemii, kiedy nie mogliśmy spotykać się na zajęciach edukacyjnych w budynku Teatru nagraliśmy dla Was ciekawe filmiki edukacyjne. Dowiecie się z nich m.in. Co w orkiestronie piszczy?, najmłodszych zapraszamy na wirtualną Lekcję śpiewu lub Lekcję baletu lub na ciekawe zajęcia Opery na poduchach.

Zatem warto do nas zaglądać bo dużo się dzieje.