English

ODSZEDŁ KRZYSZTOF PENDERECKI

————

Miał 86 lat… Kompozytor i dyrygent, pedagog i Honorowy Profesor wielu najważniejszych uczelni nie tylko muzycznych na całym świecie. Twórca muzyki symfonicznej, kameralnej, filmowej i teatralnej. Wielka postać polskiej kultury, niekwestionowany i szanowany autorytet światowych środowisk muzycznych. Wraz z odejściem Krzysztofa Pendereckiego kończy się pewna epoka we współczesnej muzyce polskiej i światowej.

W Teatrze Wielkim w Łodzi mieliśmy okazję gościć Profesora także przy okazji premier Jego oper: w 1990 roku – Diabły z Loudun w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego z kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego i w 1993 – Ubu Rex w reżyserii Lecha Majewskiego pod kierownictwem muzycznym Antoniego Wicherka, w niezapomnianej scenografii Franciszka Starowieyskiego. Maestro Krzysztof Penderecki był także przewodniczącym Jury w konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez nasz Teatr na operę o Łodzi Człowiek z Manufaktury.

Niezwykle trudno będzie nam myśleć i mówić o Profesorze Krzysztofie Pendereckim w czasie przeszłym; pozostaje nam jednak Jego wspaniała twórczość i autorytet!

 

Krzysztof Penderecki podczas konferencji prasowej przed premierą opery Diabły z Loudun,
Teatr Wielki  w Łodzi 1990,
fot. Chwalisław Zieliński