English

Ewelina Kwaśniewska

Crew: Soliści

————

Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Grzegorza Orłowa debiutowała  na scenie Opery Łódzkiej w 1961 roku, gdzie z wielkim powodzeniem kreowała główne  koloraturowe partie operowe , wśród których te najbardziej popisowe to m.in. Norina w Don Pasquale Donizettiego tytułowa Lakmé Delibesa i Violetta w  Traviacie Verdiego. Później – do 1984 roku – była solistką  Teatru Wielkiego w Łodzi – cenioną przez krytyków teatralnych i uwielbianą przez operową publiczność. W pierwszym otwierającym Teatr Wielki w Łodzi przedstawieniu Halki kreowała partię Zofii. Później przyszły kolejne – niemal wszystkie partie Mozartowskie: m.in. Pamina, Papagena, Zerlina, Blonda, Despina, a także  m.in. Giulietta w Opowieściach Hoffmanna Offenbacha, Adela w Zemście nietoperza Straussa, Frasquita w Carmen Bizeta, tytułowa Manon Masseneta, Kate w Madame Butterfly Pucciniego, Siebel w Fauście Gounoda, Marcelina w polskiej prapremierze opery Beethovena Fiidelio.
W swojej karierze scenicznej wykonała ponad 40 partii operowych na polskiej i zagranicznych scenach operowych, wystąpiła w  dziesiątkach recitali i koncertów oratoryjnych.
W 1984 roku wyjechała do Kingston w Kanadzie, gdzie m.in. na Queen’s University prowadziła ze wspaniałymi efektami pracę pedagogiczną w zakresie wokalistyki operowej.