English

ANDRZEJ SACIUK – Odeszła legenda – pamięć pozostaje…

————

Z wielkim smutkiem i żalem przekazujemy informację, że dziś w nocy (12.05.2020) zmarł Andrzej Saciuk. Miał 87 lat, ale kiedy odwiedzał nasz Teatr – o wiele mniej! Zawsze uśmiechnięty, życzliwy dla wszystkich, skarbnica wiedzy i wspaniałych opowieści. Znakomity Śpiewak, Pedagog i niestrudzony propagator sztuki wokalnej – legenda łódzkiej i niemieckich scen operowych, wyróżniony prestiżowym tytułem Kammersänger odszedł zostawiając po sobie obszerny i ważny rozdział w historii polskiej opery. Rozdział, który wypełniają znakomite kreacje basowe na operowych scenach świata, ogromna pasja i wierność obranej drodze artystycznej, a także wielka miłość i szacunek dla scenicznych partnerów, publiczności i wszystkich ludzi teatru.

Z Łodzią związany był od 1951 roku. Naukę śpiewu pobierał u prof. Grzegorza Orłowa, ukończył także szkołę teatralną na Wydziale Aktorskim. Debiutował na scenie w 1954 roku partią Skołuby w Strasznym dworze Moniuszki w Operze Łódzkiej; w Operze Śląskiej w Bytomiu pracował jako reżyser i śpiewak. W 1959 roku powrócił do Łodzi, współpracując jednocześnie z Operą Poznańską i Warszawską Operą Kameralną.

II nagroda na konkursie wokalnym w Monachium stała się przyczynkiem do międzynarodowej kariery Artysty, prowadzącej przez sceny i estrady ponad 20. krajów Europy, Azji, Ameryki i Afryki. Z Teatrem Wielkim w Łodzi związany był do 1972 roku, kiedy to wyjechał do Niemiec, by rozpocząć współpracę z Musiktheater i Revier w Gelsenkirchen. Później był wieloletni angaż w Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, gdzie w 1998 roku uhonorowany został prestiżowym tytułem Kammersänger (niemiecki tytuł honorowy nadawany nielicznym, najbardziej uzdolnionym, śpiewakom operowym).

Spośród dziesiątków kreacji scenicznych Artysty te najwybitniejsze to: Filip w Don Carlosie i Zachariasz w Nabuccu Verdiego, tytułowy Borys Godunow Musorgskiego, Mefisto w Fauście Gounoda i Hagen w Zmierzchu bogów Wagnera.

Andrzej Saciuk był także znakomitym interpretatorem muzyki oratoryjnej i pieśniarskiej.

Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
R.I.P.

Role Andrzeja Saciuka w Operze Łódzkiej i Teatrze Wielkim w Łodzi.

 

 

 

 

 

 

Andrzej Saciuk i Tomasz Konieczny
na premierze “Strasznego dworu”, 2014,
fot. Joanna Miklaszewska