English

Danuta Dudzińska

Crew: Soliści

————

Uczęszczała do I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli i równocześnie do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. W roku 1992 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie śpiewu prof. Grażyny Krajewskiej-Ambroziak. W tym samym czasie otrzymała I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu kompozytora polskiego w Dusznikach Zdroju. Rok później zdobyła wyróżnienie na V Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Wraz z pianistką Bogną Dulińską nagrała płytę Arie i pieśni, która została wydana w 2005 roku przez Polski Instytut Muzyczny z okazji 60-lecia jego powstania.

W Teatrze Wielkim w Łodzi, jako jego solistka, wystąpiła m.in. w Czarodziejskim flecie (I Dama) i Don Giovannim (Donna Anna) Mozarta, Trubadurze (Ines) i Mocy przeznaczenia (Leonora) Verdiego, Damie pikowej (Liza) Czajkowskiego, Madame Butterfly (partia tytułowa) Pucciniego, Pajacach (Nedda) Leoncavalla, Baronie cygańskim (Safi) Straussa, Casanovie (Zelma i Laura) Różyckiego.

Od 2006 roku jest pedagogiem śpiewu w ZSM im. St. Moniuszki w Łodzi, a od 2007 wykładowcą w Akademii Muzycznej w Łodzi. W styczniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej i prowadzi swoją klasę, a jej wychowankowie odnoszą sukcesy na licznych konkursach wokalnych. W 2002 roku otrzymała Dyplom Uznania od Ministra Kultury i Sztuki za rozpowszechnianie sztuki wokalnej, a w 2016 została wyróżniona przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem za Długoletnią Służbę.