English

Andrzej Malinowski

Crew: Soliści

————

Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Tatiany Mazurkiewicz i laureatem konkursów wokalnych m.in. im. Jana Kiepury w Krynicy (I nagroda, 1974), Konkursu im. Francisco Viniasa w Barcelonie (II nagroda), konkursów w Vercelli i Rio de Janeiro (wyróżnienia).

Solistą Teatru Wielkiego w Łodzi był od roku 1974, z pięcioletnią przerwą w latach 1978-1983 na kontraktach solistycznych w Niemczech – w Gelsenkierchen i Hagen. Po powrocie do kraju przez jeden sezon był solistą Teatru Wielkiego w Warszawie i ponownie w Łodzi.

Obdarzony potężnym głosem o głębokiej, ciemnej barwie z wielkimi sukcesami wykonywał wszystkie największe basowe partie operowe. Wśród nich są m.in.: Figaro i Bartolo w Weselu Figara, Komandor i tytułowy Don Giovanni Mozarta, Skołuba i Zbigniew w Strasznym dworze Moniuszkii, Borys, Warłam i Pimen w Borysie Godunowie Musorgskiego, Kończak w Kniaziu Igorze Borodina oraz Verdiowskie: Silva w Ernanim, Zachariasz w Nabuccu, Sparavucile w Rigoletcie, Filip i Inkwizytor w Don Carlosie, Ramfis i Faraon w Aidzie oraz Eremita w Wolnym strzelcu Webera.

Wystąpił w setkach koncertów symfonicznych i oratoryjnych w kraju i za granicą, m.in. we wszystkich krajach Europy oraz w Brazylii i Argentynie. Ostatnią wielką premierą artysty w Teatrze Wielkim w Łodzi był niezapomniany tytułowy Mefistofeles Boita.