English

Ewa Karaśkiewicz

Crew: Soliści

————

Jest absolwentką Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej w Olsztynie (1965) w klasie śpiewu prof. Marii Stankowej; swój warsztat wokalny doskonaliła u prof. Ady Sari. W latach 1970-1982 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, od 1982 roku do 1995 solistką w Teatrze Wielkim w Łodzi.

W swoim repertuarze ma ponad 20 głównych partii sopranowych, wśród których te najważniejsze to: tytułowe Halka Moniuszki i Norma Belliniego, Pucciniowskie Mimi w Cyganerii, tytułowe Madame Butterfly i Manon Lescaut, Nedda w Pajacach Leoncavalla, Małgorzata w Mefistofelesie Boita i w Fauście Gounoda, tytułowa Salome i Zofia w Kawalerze srebrnej róży Straussa, Liza w Damie pikowej i Tatiana w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego i Verdiowskie bohaterki Violetta z Traviaty, Leonora w Trubadurze. Najbardziej spektakularna kreacja artystki w Teatrze Wielkim w Łodzi, to dramatyczna Rachela w Żydówce  Halevy’ego.

Doskonały warsztat aktorski Ewy Karaśkiewicz pozwala jej z wielkim powodzeniem brać udział w spektaklach dramatycznych; współpracuje z Teatrem im. S. Jaracza w Łodzi.