English

Romuald Tesarowicz

Crew: Soliści

———-

Absolwent Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze w klasie śpiewu prof. Lidii Gawrylarz,  laureat  konkursu wokalnego im. A. Didura w Kudowie, konkursu Vioci Verdiane w Busseto i festiwalu Barcelonie – debiutował partią Skołuby w Strasznym dworze Moniuszki w Operze Śląskiej w Bytomiu, a w latach 1983-1991 był solistą Teatru Wielkiego w Łodzi.
Występował na najważniejszych scenach operowych Europy, m.in.: w Operze Rzymskiej śpiewał w Carskiej narzeczonej Rimskiego-Korsakowa, w Operze Paryskiej m.in. w Borysie Godunowie Musorgskiego, Joannie d’Arc na stosie Honeggera, Rigoletcie  i Otellu Verdiego, Damie pikowej Czajkowskiego, w Operze Lyońskiej – w Luizie Miller, Trubadurze i Aidzie Verdiego, Don Giovannim Mozarta, w mediolańskiej La Scali – w Baśni o carze Sałtanie Rimskiego-Korsakowa, w Lozannie w Makbecie Verdiego, a Zachariasza w Nabuccu  – m.in. w Tuluzie, Orange, Marsylii.
Najważniejsze i najwybitniejsze kreacje  artysty na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi to  zapamiętane przez publiczność i wysoko ocenione przez krytyków: Kardynał  w Żydówce Halevy’ego, Gremin w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Wotan w Walkirii Wagnera, de Silva w Ernanim Verdiego, Kapelan w Łucji z Lammermoor Donizettiego i tytułowy Mefistofeles w operze Boita.
Artysta brał udział  w nagraniu płyty i ścieżki dźwiękowej do filmowej wersji Cyrulika sewilskiego Rossiniego dla włoskiej TV RAI, uczestniczył w nagraniu Wojny i pokoju Prokofiewa i Borysa Godunowa Musorgskiego pod dyrekcją Mścisława Roztropowicza dla Erato Disque, a do sfilmowanej wersji Borysa Godunowa w reżyserii Andrzeja Żuławskiego nagrał partię Warłaama.
Koncertował w salach filharmonicznych  całego świata pod dyrekcją najwybitniejszych dyrygentów.