English

Teresa May-Czyżowska

Crew: Soliści

————

Legenda łódzkiej sceny operowej, artystka, która całą swoją karierę artystyczną związała z Teatrem Wielkim w Łodzi. Absolwentka Wydziału Oratoryjnego prestiżowej Akademii Muzycznej w Grazu w Austrii, laureatka konkursów wokalnych m.in. w Grazu, Budapeszcie i Soffi z łódzkim Teatrem Wielkim związała się w 1966 roku. Pozycję niekwestionowanej gwiazdy zagwarantowały artystce perfekcyjne wykonania najbardziej znaczących partii operowych: od koloraturowych po dramatyczne. W pamięci widzów pozostały jej kreacje wokalno-aktorskie w partiach takich, jak m.in. Verdiowskie Gilda w Rigoletcie, Violetta w Traviacie, Desdemona w Otellu, Elżbieta w Don Carlosie, Abigaille w Nabuccu, Małgorzata w Fauście Gounoda, Agata w Wolnym strzelcu Webera, Rossiniowskie Fiordiligi w Cosi fan tutte i Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju, Rozyna w Cyruliku sewilskim, Mimi w Cyganerii Pucciiniego, tytułowa Hrabina Moniuszki czy nagrodzone Srebrnymi Pierścieniami tytułowa Norma Belliniego i Maria Stuart Twardowskiego oraz Leonora w Fideliu Beethovena.

Niekwestionowanym sukcesem Teresy May-Czyżowskiej był udział (w partii tytułowej) w japońskiej prapremierze Halki Moniuszki w Tokio (1975), a w kraju zaś – wysoko oceniono udział artystki w nagraniu płytowym opery Kurpińskiego Henryk VI na łowach.

Wielka pasją artystki, zwłaszcza w ostatnich latach życia, była … poezja – wiersze będące swego rodzaju osobistym pamiętnikiem z życia i doświadczeń artystycznych, ale też poetyckim wyrazem wielkiej osobowości, bogatej wyobraźni i głębokiej wrażliwości.

Teresa May-Czyżowska uhonorowana została Nagrodą I Stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1985) oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).