English

Krzysztof Bednarek

Crew: Soliści

———–

Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego.
Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi zadebiutował w 1984 roku, wcześniej w latach 1981-1985 był solistą Teatru Muzycznego w Łodzi. Od sezonu 1995/1996 – solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i od 1999 roku ponownie w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Jest laureatem II nagrody i nagrody specjalnej na III Ogólnopolskim Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu (1984), a na Konkursie Śpiewaków Operowych im. Jana Kiepury w Krynicy otrzymał wyróżnienie (1984). Repertuar artysty obejmuje ponad dwadzieścia głównych partii tenorowych, m.in. w Carmen Bizeta (Don Jose), Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego (Leński), Napój miłosny (Nemorino) i Łucja z Lammermoor (Edgardo) Donizettiego, Cyganeria (Rudolf), Madame Butterfly (Pinkerton), Tosca (Cavaradossi) Pucciniego, a przede wszystkim w operach Giuseppe Verdiego: Aida, Don Carlos, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Makbet, Nabucco, Rigoletto, Traviata, Trubadur, Otello, Luiza Miller.

Występował wielokrotnie na scenach europejskich i w teatrach na innych kontynentach, m.in. śpiewał partię Księcia w Rigoletcie w Kammeroper w Wiedniu i Riccarda w Balu maskowym w Korei Południowej. W 1995 śpiewał partię Jontka w Halce podczas Polskich Dni w Osace, a w czasie  tournée Teatru Wielkiego Opery Narodowej z dużym sukcesem wykonywał partię Alfreda w Traviacie.

Jest pedagogiem wokalnym (profesor) w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.